Dramada Neredeyiz?  II

 

1999 yılı Kasım ayında, TAKSAV tarafından düzenlenen 2. Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında “Dramada Neredeyiz? – II” isimli forum Oluşum Drama Atölyesi drama lideri Naci Aslan‘ın yöneticiliğinde, Alman Kültür Merkezi Salonu’nda kalabalık bir katılım ile gerçekleşti.

 

Ankara Alman Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen forumda drama çalışmalarında nitelik sorunu daha fazla tartışıldı. Son günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayına hazırlanan drama kitabı üzerinde de durulan tartışmalarda, drama öğretimi yapacak kişilerin eğitiminin önemi üzerinde duruldu

Ahmet Barındırır İlköğretim Okulu

 

9 Eylül 1999 tarihinde Ankara Ahmet Barındırır İlköğretim Okulu öğretmenlerine drama semineri düzenledik.

 

Naci Aslan tarafından yürütülen ve 30 civarında öğretmenin katıldığı uygulamalı seminerde sınıfta drama üzerinde duruldu.

Eğitim-Sen Yaratcı Drama Paneli

 

Drama liderimiz Naci Aslan Ocak 1999’da Eğitim-Sen Ankara Şubesi tarafından düzenlenen Yaratıcı Drama konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

 

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Araştırma Görevlileri Ayşe Okvuran ve  H. Ömer Adıgüzel‘in de konuşmacı olarak katıldığı panel oldukça kalabalık bir öğretmen topluluğu tarafından izlendi.

Dramada Neredeyiz? I

 

1998 yılı Kasım ayında TAKSAV (Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf) Ankara Şubesi tarafından düzenlenen  1. Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında “Dramada Neredeyiz? – I” isimli forum Naci Aslan yöneticiliğinde gerçekleştirildi.

 

Ankara Alman Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen forumda drama çalışmalarında nitelik sorunu daha fazla tartışıldı. Son günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayına hazırlanan drama kitabı üzerinde de durulan tartışmalarda, drama öğretimi yapacak kişilerin eğitiminin önemi üzerinde duruldu.

 

Forumda 1985 yılından bu yana hareketlenen drama çalışmalarında gelinen nokta üzerinde duruldu.

Ankara Kültür Platformu

 

1 Temmuz 1994 tarihi itibariyle Mimarlar Odası Ankara Şubesi öncülüğünde ANKARA KÜLTÜR PLATFORMU çalışmaları başladı.

 

Ankara’daki pek çok demokratik kitle örgütünün katıldığı platform 18 – 26 Şubat 1995 tarihleri arasında bir Kültür Haftasıdüzenledi. Hafta boyunca oyunlar sergilendi, paneller yapıldı ve çeşitli sergiler açıldı.

 

Oluşum Tiyatrosu bu kapsamda Naci Aslan’ın yönettiği “Çocuklar Yönetimde” isimli oyunu 18 ve 25 Şubat 1994 tarihlerinde sergiledi.

Amatör Tiyatroların Örgütlenmesi Paneli

 

14 – 19 Mayıs 1994 tarihleri arasında Denizli Belediyesi tarafından düzenlenen, Denizli Belediyesi 10. Uluslararası Amatör Tiyatrolar Festivali kapsamında Türkiye’de Amatör Tiyatroların Bölgesel ve Federatif Olarak Örgütlenmeleri ve Amatör Tiyatroların Önemi konulu panel, Oluşum Tiyatrosu yönetmeni ve Anadolu Amatör Tiyatrolar Birliği Başkanı Naci Aslan’ın yöneticiliğinde gerçekleşti.

 

Panele TOBAV‘dan Selçuk Yöntem, İstanbul Amatör Tiyatrolar Çevresi‘nden Lale Ulutepe, Ankara Deneme Sahnesi‘nden Şenol Tiryaki ve Anadolu Amatör Tiyatrolar Birliği‘nden Selim Kalıç katıldılar.

Radyo Anki’de Drama

 

Drama eğitimcimiz Naci Aslan ve Oluşum Drama Atölyesi’nden iki katılımcımız, 21 Ağustos 1993 günü Ankara Büyükşehir Belediyesi radyosu, RADYO ANKİ‘de yayınlanan “Yaz Sefası” programına konuk olarak katıldılar.

 

Programda genel olarak Türkiye’deki drama çalışmalarından söz edildikten sonra, Oluşum Drama Atölyesi çalışmaları anlatıldı ve küçük katılımcılarımız da duygularını paylaştı.

Yaratıcı Drama Paneli

 

Kasım 1992‘de Çankaya Belediyesi Maltepe Konferans Salonu’nda; Anadolu Amatör Tiyatrolar Birliği tarafından organize edilen Yaratıcı Drama konulu paneli Naci Aslan yönetti.

 

Panele konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden Doç. Dr. İnci San, Devlet Tiyatrosu oyuncuları Selçuk Yöntem ve Erdinç Dinçer katıldılar.

İlköğretim Çocuklarıyla Drama

(1991)

 

1991 yılı Ekim ayı itibariyle drama liderimiz Naci Aslan; Tiyatro Özgün Deneme‘ye devam eden ilköğretim çocuklarına yönelik olarak düzenlenen drama atölyesinde liderlik yapmaya başladı. Tiyatronun Sıhhiye’deki mekanında yürütülen çalışmaya 20 civarında ilköğretim öğrencisi katıldı.

 

Çalışmada yaratıcılık, sözel ve bedensel ifade becerileri ve oynama becerisi üzerinde ağırlıklı olarak duruldu. Pazar günleri iki saat olarak yürütülen atölyeye 1992 yılı Haziran ayında kadar devam edildi.

1990 - 1999 YILLARI ARASI ETKİNLİKLER

Adana Tiyatro Günleri 1999

 

ATP (Adana Tiyatro Platformu) ve ATÜK (Amatör Tiyatrolar Üretim ve Yayın Kooperatifi) tarafından Adana’da ortaklaşa düzenlenen ADANA TİYATRO GÜNLERİ’nde Drama liderimiz Naci Aslan; 6 – 7 Kasım tarihlerinde, dört oturum şeklinde Tiyatroda Oyun Hazırlamada Oyuncu Temelli Bir Yaklaşım: Yaratıcı Drama konulu atölye çalışması yürüttü.

 

Aslan atölyede, ritüellerden yola çıkan bir çalışma yaptı. İki günlük atölye çalışması sonunda küçük bir de gösteri hazırlayan grup izleyenlerden büyük beğeni topladı. İzleyenler arasında bulunan tiyatro adamı Yılmaz Onay ve TOBAV başkanı Tamer Levent Yılmaz Onay katılımcılara beğenilerini dile getirdiler.

Yaratıcı Drama Liderliği Panelleri

 

Oluşum Drama Atölyesi tarafından 1999 yılında Yaratıcı Drama Liderliği başlıklı bir dizi panel düzenlenmiştir.

 

Yaratıcı Drama Liderliği – 1 başlıklı panel, 24 Nisan 1999 tarihinde Ankara Çankaya Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenmiştir.

Yöneten: Naci Aslan. Konuşmacılar: Dr. H. Ömer ADIGÜZEL, Nalan OLGUN, Yahya TOKDİL ve Ceren Arzu OKUR.

 

Yaratıcı Drama Liderliği – 2 başlıklı panel, 15 Mayıs 1999 tarihinde Ankara Çankaya Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenmiştir.

Yöneten: Naci Aslan. Konuşmacılar: Prof. Dr. Mübeccel GÖNEN, Sevim MİRAL ve Ahmet YUVANÇ.

 

Yaratıcı Drama Liderliği – 3 başlıklı panel, 19 Haziran 1999 tarihinde Ankara Çankaya Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenmiştir.

Yöneten: Naci Aslan. Konuşmacılar: Doç. Dr. Sibel GÜNEYSU, Münevver ÖZEKİN, Özgür BAŞKAYA ve Hasan Nami GÜNER.

Amatör Tiyatroların Örgütlenme Sorunu

 

Oluşum Tiyatrosu yönetmeni Naci Aslan, 4 – 7 Kasım 1999 tarihleri arasında,  ATP (Adana Tiyatro Platformu) ve ATÜK (Amatör Tiyatrolar Üretim ve Yayın Kooperatifi) tarafından Adana’da ortaklaşa düzenlenen ADANA TİYATRO GÜNLERİ’nde Amatör Tiyatroların Örgütlenme Sorunu konulu söyleşiye konuşmacı olarak katıldı.

 

Söyleşide ülkemizde özellikle 1980 sonrası tiyatro örgütlenme girişimleri üzerinde duruldu.

Amatör Tiyatrolar ve İşlevleri Paneli

 

Kurucumuz Naci Aslan, 1997 yılı Kasım ayında TAKSAV tarafından düzenlenen 2. Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında “Amatör Tiyatrolar ve İşlevleri” konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

 

Panele ayrıca TOBAV Başkanı Tamer Levent, Ankara Deneme Sahnesi’nden Prof. Dr. Nurhan Karadağ ve TAKSAV adına Serhan Sarıkayakatıldı.

Okulöncesi Bilgisayar Öğretmenlerine

Drama Kursu

 

Drama liderimiz Naci Aslan 3 Mayıs 1996 Pazar tarihi itibariyle, iki ay süren bir drama kursu başlattı. Ankara’da bulunan Happy Kids Çocuk Bilgisayar ve Sanat Merkezi öğretmenlerine yönelik kurs, merkezin Kızılay’da bulunan salonunda gerçekleşti.

 

20 civarında okul öncesi bilgisayar öğretmeninin katıldığı kurs Pazar günleri yürütüldü.

 

Kursta temel olarak dramaya giriş çalışmaları yapıldı. Özellikle iletişim becerileri, yaratıcılık ve empati becerisi üzerinde duruldu.

Kurs Haziran ayı sonunda tamamlandı.

TÜRK - ALMAN YARATICI DRAMA PROJESİ

 

2 Nisan 1994 tarihinde Federal Almanya‘nın Lingen kentinde, Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapan ailelerin 12-18 yaş arası çocuk ve gençlerine yönelik drama çalışması projesi başladı.

 

Projenin Türkiye ayağında Oluşum'da yer aldı. BAG (Bundesarbeitsgemeinschaft Spiel und Theater – Federal Çalışma Birliği Oyun ve Tiyatro) öncülüğünde başlayan projede pek çok dramacı görev aldı.

ARTSCENICO

 

Artscenico 25 Şubat 1993 tarihinde Federal Almanya‘nın Gelsenkirchen kentinde Artscenicotarafından Uluslararası Tiyatro Projesi çalışmaya başladı.

 

Projenin hazırlık aşamasına kurucumuz Naci Aslan da katıldı.

Dünya 2. Çocukların Tiyatroları Festivali

 

Drama liderimiz Naci Aslan, 1992 yılı Nisan ayında IATA (Uluslararası Amatör Tiyatrolar Birliği) tarafından organize edilen ve Türkiye’yi Oluşum Tiyatrosu’nun Küçük Prens isimli oyunla temsil ettiği DÜNYA 2. ÇOCUKLARIN TİYATROLARI FESTİVALİ’nde Alman drama uzmanı Rolff DENNEMANN ile birlikte ortak atölye yönetti.

 

15 ayrı ulustan, 15 çocuğun katıldığı atölye iki gün sürdü ve çocuklarla eğlenceli uygulamalar yapıldı.

Yaratıcı Drama Liderlik Kursu

(1990-1992)

 

TOBAV (Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Vakfı) başkanı Tamer Levent ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Güzel Sanat Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İnci San öncülüğünde düzenlenen (1990-1992) YARATICI DRAMA LİDERLİĞİ kursuna Oluşum’dan katılan liderler yeterlilik belgelerini aldılar.

 

Kurs ağırlıklı olarak TMO Anaokulu Salonu’nda gerçekleşti.