1984 - 1989 YILLARI ARASI ETKİNLİKLER

Yetişkinlere Drama Eğitimi

 

1987 – 1988 dönemi yetişkinlere yönelik yaratıcı drama çalışmamız Artvin Kültür Derneği‘nde Ekim 1987 – Haziran 1988 arasında dokuz ay sürdü.

 

Naci Aslan liderliğinde gerçekleşen çalışma, hafta içi akşam üç saat ve hafta sonu gündüz dört saat olmak üzere haftada yedi saat olarak sürdürüldü.

 

Öğretmen adayları ve amatör olarak tiyatro çalışmaları yürüten katılımcıların ağırlıklı olduğu grubun Eylül ayında yapılan duyurusuna kapasitenin çok üzerinde (70 civarında) talep olması nedeniyle, iki aşamalı eleme sınavı yapıldı. İki hafta süren elemenin ardından seçilen 35 kişi ile çalışma sürdürüldü.

 

Çalışmada daha çok yaratıcı oyunculuk, doğaçlama becerisi, sahne tekniği ve tiyatro kuramları üzerinde duruldu.

 

Bu çalışmadan sonra artık Oluşum Drama Atölyesi‘nin kurulması gündeme geldi. Atölyenin Oluşum Tiyatrosu bünyesinde kurulması ve bir ön çalışmanın ardından, atölye çalışmalarının Oluşum’un kendi mekanında yürütmesinin daha sağlıklı olacağı sonucuna varıldı.

Yetişkinlerle Drama Atölyesi

 

 

Oluşum, 1 Eylül 1986 tarihi itibariyle Artvin Kültür Derneği‘nde çalışmaya başladı. Derneğin Kızılay Ataç Sokak’ta bulunan merkezinde yürütülen çalışmalardan ilki yetişkinlere dönük Yaratıcı Drama Atölyesi oldu.

 

30 civarında bir katılımla başlayan kurs çalışmalarını Naci Aslan yürüttü.

 

Yaratıcılık, iletişim becerileri ve oyunculuk becerisine dönük olarak yürütülen çalışmalar hafta içi ve hafta sonu olmak üzere haftada iki gün olarak sürdürüldü. 1986-1987 dönemi dokuz ay süren çalışmaların sonucunda grupla bir oyun sahneye kondu.

Yetişkinlere Drama – Tiyatro Kursu

 

Oluşum, Ocak 1986 ayı itibariyle Yörem Halk Bilimi Topluluğu‘nun Maltepe’deki merkezinde tiyatro kursu düzenledi.

 

Naci Aslan‘ın liderliğinde gerçekleşen çalışmalar merkezin dışında Maltepe İlkokulu Tiyatro Salonu‘nda da yürütüldü. 

 

40 civarında katılımla gerçekleşen çalışmalar sonunda çeşitli kısa oyunlar hazırlandı ve düzenlenen etkinlikte sergilendi.

Tiyatro Kursu

 

Oluşum, Ekim 1984 ayı itibariyle Maltepe Halk Eğitimi Merkezi'nde tiyatro kursu düzenledi.

 

Naci Aslan‘ın liderliğinde gerçekleşen çalışmalar merkezin dışında farklı mekanlarda da yürütüldü. 

 

30 kişinin katıldığı çalışmalar sonunda Cephede Piknik isimli oyun hazırlandı.