Nellie McCASLIN

 

(20 Ağustos 1914 – 28 Şubat 2005)

 

Nellie McCaslin, çocuk tiyatrosu ve yaratıcı drama alanında ABD’de ilk eğiticidir. McCaslin bugünkü adı Case Western Reserve University olan Western Reserve University’de 1936’da lisans ve 1937’da yüksek lisansını tamamlamıştır. 1957’de NY Üniversitesi Eğitim Fakültesinde doktorasını tamamlamıştır. New York University’s Gallatin School of Individualized Study ve NYU’s Steinhardt School of Education’da görev yapmış ve National College of Education in Evanston, Ill., Mills College of Education New York City, Teachers College, Columbia University’lerinde ders vermiştir. 

 

McCaslin 1977’de American College of Fellows’a seçilmiş ve 1986’da NYU’dan Great Teachers Award ve Ferrum College (Va.)’dan onursal doktora almıştır. 1996 yılında American Alliance of Theatre Educators’tan Lifetime Achievement Award ve 2001’de Children’s Theatre Foundation Medallion Award kazanmıştır.

 

Yazıları, drama atölyeleri ve verdiği dersler ile Amerikan eğitimine ilişkin deneyimleri avrupa, asya ve ortadoğuya yayılmıştır. Fikirleri, sanat yoluyla yaratıcılığı geliştirmeyi ve hayal etmeyi yüreklendirerek çocukların öğrenmesine yardımcı olmayı öğretmiştir.

 

The New York Times’da 23 Şubat 2003’te yayınlanan Sylvaine Gold imzalı yazıda McCaslin’in yaşamıyla paralel olarak ABD’de çocuk tiyatrosunun dönüşümünü gösterilmiştir. Yazıda giderek çocuk tiyatrosunun ulaştığı yerin yükseldiği ve çocuk tiyatrosunun hoş bir eğlence ve ders vermekten, yetkin sanata doğru ilerlediği söylenmiştir. Nellie McCeslin 60’ların sonlarında Theater for Children in the United States ‘da kendi tarihini yazarken alanda öğretmenler ve sosyal çalışmacılar yer aldığını ve bu alanda çalışan tiyatrocuların ya acemiler ya da ehil olmayan kişiler olduğunu söylediği aktarılmıştır. Nelli McCaslin ropörtajda “O zaman gösteriler ya geleneksel, ya da sevilen masalların uyarlamasıydı. Belki bugün 40 yıl önceye göre daha az çocuk tiyatrosu var ama hem daha güçlüler hem de daha iyi şeyler sunuyorlar.” demektedir.


Creative Drama in the Classroom (Sınıfta Yaratıcı Drama) adlı kitabında yaratıcı dramayı şöyle tanımlamaktadır:

Yaratıcı drama ister sınıfta ister başka bir ortamda olsun, bir öğrenme yöntemi, kendini ifade edebilme aracı, terapi tekniği, sosyal bir etkinlik ya da bir sanat formudur. Çocuklar bu yöntemle sorumluluk almayı, grup kararlarına uymayı, işbirlikçi bir şekilde çalışmayı, yeni ilgi alanları geliştirmeyi ve özellikle sınıf ortamında yeni bilgiler öğrenmeyi öğrenirler. Drama elimizdeki hem tamamen kişisel hem de yoğun bir şekilde toplumsallaşmış bir sanat formudur.

 

Birçok oyun yolu vardır ve lider bunları ve diğerlerini grup ilerledikçe saptayacaktır. Tüm söylenenler gerçekleşmeyebilir, yaratıcı süreç yavaştır ve gelişmesi zaman alır. Ayrıca liderlerin öncelikleri farklı olabilir.  Liderler çalışmalarını durumlarına ve ilgilerine göre belirlerler. 

 

Sanat bizim insani ve aydınlanmış bir toplum oluşturmamıza yardım eder, şöyleki:

Bağlı olduğumuz değerleri sorgulamamıza yardım eder, duygularımızı aktarmamıza ve diğerlerinin duygularına duyarlı olmamızı sağlar, büyümemize yardım eder, yaşam boyu mutluluk verir.

 

Bu anlamda sanat hem amaç hem de araçtır.

 

İlk zamanlar az sayıda insan gerçekten katılımcıdır. Başlangıçta çocuk ya da yetişkin olsun insanlar, korku, utangaçlık açısından yüreklendirmeye ihtiyaç duyarlar. Deneyimli bir lider bunu farkeder ve bir güven ortamı oluşturmaya çalışır.  Bunu aştığında lider çocuğun ya da yetişkinin özgüvenini kazandırma konusunda ilk adımı atmış olur. Ardından özgürlük, öğrenme gelecektir.

 

Yararlanılan Kaynaklar:

Creative Drama in the Classroom - Nellie Mc Caslin
www.nyu.edu/public.affairs

 

Çeviren: Nevin Öktem
Oluşum Drama Enstitüsü