Harriet-Finlay JOHNSON

 

Drama alanında ilk uygulamaları yapan bir eğitimci; Harriet-Finlay JOHNSON (1871-1956). 

 

Mary Bowmaker tarafından yazılan “Downs’da Küçük bir Okul: Dikkatçekici bir Viktoryen Öğretmenin Hikayesi” kitabının tanıtım yazısı:

 

20. yüzyılın başlarında Harriet Finlay Johnson’un o dönemde geçerli olan geleneksel otoriter metodlarla çelişen liberal yaklaşımı, ülkenin ve dünyanın ilgisini küçük bir kasabaya çekti.

 

1897’de başöğretmen olduktan sonra programında doğa gezileri, eğitsel ziyaretler, kütüphane günleri, açık havada dersler, yemek yapımı, el işleri, sanat ve drama ile dersleri hayata geçirdi ve öğrencilerine o güne kadar Viktoryen okullarda duyulmamış bir özgürlük ve bağımsızlık tanıdı.

 

Sonuçlar o kadar inanılmazdı ki, hem yakın çevreden hem de uzaklardan birçok kişi kendi gözleriyle bunu görmek içim Sussex’e geldiler. Çoğu bu sonuçlardan etkilendi ve daha sonra hem İngiltere’de hem de diğer ülkelerde diğer öğretmenler tarafından uygulamaya kondular. Zaman içinde bu method tüm okulların müfredatına girdi.

 

Ancak 1909 yılında eski bir öğrencisi olan 20 yaşında bir gençle evleneceğini açıklaması kariyerine darbe vurdu. İlişkilerinde hiçbir uygunsuz olay olmamasına ve eşinin 1952 yılında ölümüne kadar evli kalmalarına rağmen, durum o günün otoriteleri tarafından bir skandal olarak değerlendirildi ve Herriet Finlay Johnson istifaya zorlandı. O günden sonra bir daha öğretmenlik yapmadı.

 

Bu olay onun 12 yıllık öğretmenlik tecrübelerini aktarabileceği kitabını yazabilmesi için bir vesile oldu. (The Dramatic Method of Teaching) Öğretmenin Dramatik Yolu adlı bu kitap çok geniş bir alanda ilgi çekti ve ABD ve Japonya’ya kadar öğretmenlerin düşüncelerini  etkiledi.

 

Kaynak: www.kentaylor.co.uk


Çeviren: Nevin Öktem
Oluşum Drama Enstitüsü